Jarmila Houfová versus ČR u Soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
(Česká republika musí stěžovatelce vyplatit finanční zadostiučinění, protože byla v soudním řízení úspěšná).
20.06.2004
ČTK dne 17.6.2004 zveřejnila informaci z internetových stránek Evropského soudu pro lidská práva, kterou převzala ČT a deníky. Informace, že Jarmila Houfová byla u Evropského soudu úspěšná je nepravdivá a zavádějící. Ve stížnosti na justici České republiky jsem důrazně žádala, aby soudcům ES, kteří budou rozhodovat o mé stížnsoti, byla má stížnost předložena v nezměněné podobě. Dále jsem opakovaně žádala, abych mohla být přítomna soudnímu jednání. Podle jednacího řádu soudu mám právo se při jednání vyjádřit. Nebylo mně vyhověno, námitka na podjatost českého soudce nebyla vůbec projednána, se zněním mých stížností bylo manipulováno, zmocněné osobě nebyl vstup do budovy soudy českým personálem umožněn.
Mám poznatek a doklady, že dochází ve velkém měřítku k manipulacím s českými stížnostmi českými pracovníky, kteří pracují v kanceláři soudu pro lidská práva. Stížnosti jsou upravovány a toto upravené znění je pro veřejnost, ale i pro samotného stěžovatelé tajné. Je tak předkládána soudu stížnost v podobě, která zcela neodpovídá stížnosti, tak jak byla podána. Soud tedy rozhoduje o něčem jiném. Zmocněnec pro ČR JUDr.Schorm, Mgr.Hubálková a především JUDr.Jungwiert poškozují jméno České republiky a především práva tisíce českých stěžovatelů. Je pravda, že bez vědomí a tichého souhlasu soudu pro lidská práva by k podvodům s českými stížnostmi nemohlo tak snadno docházet.
Je nutná hloubková kontrola způsobu práce, především českých pracovníků u ES, jejich neoprávněných a svévolných zásahů do stížností českých stěžovatelů. Jednací řád soudu obsahuje několik nedostatků, které však umožňují zneužívání postavení několika osob u tohoto soudu. Jedná se o systémovou chybu soudu, která má pro české stěžovatele katastrofální důsledky. Jejich stížnosti jsou zamítány, ačkoliv nebyly vůbec projednány, v rozporu s pravidly soudu! Podle mých osobních zkušeností, kdy jsem soudním řízením prošla, prohlašuji, že stížnosti nevyřizuje nezávislý soud na území Evropské Unie, ale Česká vláda prostřednictvím malé skupiny Čechů pracujících u soudu. Stížnosti jsou selektovány podle politických zájmů České republiky a soudem procházejí jen banální porušení lidských práv, jako např. průtahy v soudním řízení, stejně jako v mém případě. Zcela závažná porušení lidských práv jsou Českou republikou vyřazována ještě před tím, než o stížnosti rozhoduje Výbor tří soudců. K senátu soudu se tak stížnost nemůže již vůbec dostat. Soud, jehož posláním a smyslem je lidská práva ochraňovat, tato práva porušuje, především právo na spravedlivý rozsudek.
Jsem připravena novinářům poskytnout bližší informace, stejně jako mnoho jiných stěžovatelů. Jsem hluboce zklamána a znepokojena se způsobem práce Soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Jarmila Houfová