Velitel roty pohotovostních komunistických policajtů, kteří celý týden v lednu 1989 terorizovali občany této země, pan Pavel Přibyl, už byl jmenován vedoucím úřadu vlády. To je skoro post ministra bez portfeje.
Palachův týden byl přelomovým symbolem. Na jedné straně zvítězilo tvrdé konzervativní jádro v komunistickém vedení. Zvítězily represe, bití, šikana, typický komunistický teror uskutečňovaný těmi jejich Přibyly. Hysterie režimu stupňovaná brutálním mlácením občanů a pronásledováním jeho odpůrců se proměňovala na druhé straně v opovržení a rostoucí odvahu.
Po pár stech podpisů pod peticí za propuštění Václava Havla se během několika měsíců objevilo čtyřicet tisíc jmen pod peticí Několik vět. Když na ÚV KSČ zorganizoval funkcionářský básník Čejka novou Antichartu nazvanou Několik potřebných vět, podepsalo to od Aše po Košice jakýchsi osmdesát poměrně bezvýznamných uměleckých trosek. Ďábel už měl jenom kumpány a na mlácení své Přibyly. Skoro by se dalo říct, že domlátili národ od ledna přes srpen k listopadu '89. Ale teď tedy řídí úřad vlády. Úřad vedený Husákovými dětmi spravuje z mých daní Husákův policajt. Vás to neuráží?
A to jsem jednoznačně proti tomu, aby tihle Přibylové do smrti trpěli za svoji minulost, ale čest by velela necpat se do žádných funkcí, které mají být symbolem i zárukou demokratických změn. Pokud pan Přibyl čest i stud poztrácel na zkrvavené dlažbě Václavského náměstí, měli ji mít aspoň ti starší ve vládě. Co disidenti v politice - Jan Ruml, Petr Pithart, Svatopluk Karásek, Zdeněk Bárta, Vladimír Mlynář, František Bublan? Kde je pan Kalousek se svým odporem ke kariérnímu komunistickému diplomatovi Teličkovi? Přibyl lidovcům nevadí? Unie svobody je už tak liberální, že si nevzpomíná, že "Komunismus je bití!", jak napsal po Palachově týdnu Ludvík Vaculík. Nebo nebyl bití či zrovna teď není?
Též si představuju, jak premiér Gross se svojí vládou klade věnce o Palachově výročí u sochy svatého Václava, jak mu Přibyl nese věnec či květiny a 28. října, jak zase jdou slavit demokracii s těmi svými věnci. Přibyl rovná stuhu a devótně šveholí, tady moji hoši sejmuli pěkných pár nepřátel socialismu, ženské, starce, stařeny, vytlačovali jsme je, až jim z úst stříkala červená. A pak jdou budovat demokracii. Jsou to kroky k putinizaci veřejného života. Borníkem to začalo, Přibylem to pokračuje. Jistě, že v reálné politice jsou nebezpečnější lidé, Palachův odkaz, i ten lednový týden z roku 1989 jsou však symbolem, který policejní a milicionářská komanda potřísnila krví, bolestí a ponížením nevinných lidí. Jan Palach představuje jeden z vrcholů naší národní existence, něco z nejcennějšího v našich dějinách - charakter a odvahu. Všelijací Přibylové jsou jen jedněmi z lokajů zla a zbabělosti. Na kterou kontinuitu navazuješ, milá vládo? Vím, že v českém pojetí politické kultury se chyby nepřiznávají, natož etická selhání. Přesto si myslím, že je nutné dát najevo, že tento bezskrupulózní dárek vlády občanům k 15. výročí převratu není vůbec v pořádku. Přijímám tedy výzvu Jana Rejžka a navrhuju toto:
V úterý 17. srpna v 9 hodin by se měli před sídlem vlády České republiky sejít Pražané, kteří se trpělivě nechali během Palachova týdne mlátit, jakož i všichni občané, kteří chtějí připomenout, že národ, který nezná svoji minulost, je odsouzen prožít ji znovu. Připomeňme:
BŘETISLAV RYCHLÍK; režisér, herec
Ačkoliv
tohle není petice, Hana
Marvanová, advokátka; |
Pokud
chcete přidat své jméno k výše zveřejněné výzvě, pošlete svůj hlas
na adresu
|
K výzvě se přidali: Vladimír
Křepelka, kameraman |
...a křičely na lidi Pamatuj!...••• Dodnes
mám v živé paměti zážitky z Palachova týdne a i po tolika letech
mi při tom naskakuje husí kůže. |
PRAHA 16. srpna 2004 (trj, ČTK): Premiér Stanislav Gross (ČSSD) nehodlá odvolat z funkce nového šéfa úřadu vlády Pavla Přibyla. Informace, které se šíří o působení tohoto vysokého vládního úředníka u policie v lednu 1989, nepokládá za pravdivé. Oznámil to včera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Fakta jsou podle Grosse jiná. Přibyl prý nebyl velitelem brutálního policejního zásahu proti demonstrantům při Palachově týdnu v lednu 1989. "On samozřejmě nevelel celé té akci," argumentoval Gross a vysvětlil, že Přibyl byl příliš mladý. V tisku se uvádělo, že Přibyl byl velitelem roty Pohotovostního pluku SNB. Přibyl to nikdy nedementoval.
"Je to účelová záležitost"
"On byl v pohotovostním pluku. Pohotovostní pluk byl v té době nástupní škola každého policisty nebo příslušníka Veřejné bezpečnosti," poznamenal premiér a dodal: "Interpretace, že tento útvar byl útvarem pro potlačování demonstrací, to také příliš férové není."
Přibyl podle Grosse prošel prověrkami, které se dělaly hned po listopadu 1989 a dělali je aktivisté. "A na pohotovostním pluku jimi prošel málokdo," dodal premiér. Asi o osm let později Přibyl získal resortní ocenění za svůj přínos při objasňování tří vražd.
"Tento člověk dělal šéfa úřadu ministerstva vnitra, tedy té instituce, kde by k nějakým reminiscencím na minulost mohlo být mnohem jakoby blíže. Tak mi to v tuto chvíli připadá jako věc, o které musíme vést debatu, já ji neodmítám, ale přece jen se mi to zdá být trochu účelovou záležitostí," prohlásil premiér.
Z petice nemá těžkou hlavu
Gross podle svých slov nemá těžkou hlavu z petice více než 50 osobností, které na úterý před úřadem vlády chystají demonstraci za Přibylovo odvolání. "Fakta, jak jsou uváděna, prostě pravdivá nejsou. A zase abych jen kvůli popularitě někoho odstavil, také nepatří k mé politické výbavě," řekl Gross s tím, že se spíše lidí zastává.
Udělá to prý i při případném rozhovoru s demonstranty či petenty. Iniciativu, jejímž autorem je režisér Břetislav Rychlík, podpořili například spisovatel Jáchym Topol, písničkář Vladimír Merta, senátor Jiří Zlatuška, herec Ondřej Vetchý, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Tomáš Pojar či bývalá předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová. Vláda podpořila jmenování Přibyla do funkce na svém prvním zasedání - hlasovalo pro něj všech 18 členů Grossova týmu.
Partneři chtějí vysvětlení
Vicepremiér Pavel Němec oznámil, že před jednáním informace o Přibylově minulosti neměl. Dodal, že jeho strana bude po Grossovi žádat minimálně vysvětlení.
Stejný postoj zaujmou podle mluvčího KDU-ČSL Ondřeje Jakoba také lidovci. Bývalý policista Přibyl tvrdí, že se během Palachova týdne sám ničeho nedopustil.